Tomáš Rys

Zdědili jste nemovitost – je lepší ji prodat, nebo pronajmout?

Co s ním? To je zásadní otázka, která vyvstane v situaci, kdy zdědíte byt nebo dům. Pokud v něm nechcete z jakéhokoliv důvodu bydlet, nabízí se dvě možnosti – nechat si ho a mít ho „v záloze“ jako součást svého majetku nebo z něj vytěžit peníze prodejem či pronájmem.
prodat nebo pronajmout

K jaké variantě se přiklonit, když chcete peníze? Na to neexistuje univerzální odpověď, kterou by se mohl řídit každý dědic. Záleží vždy na vašich možnostech a potřebách, parametrech zděděné nemovitosti, stavu realitního trhu, … Je to zkrátka komplikované. Pokud si však vyjasníte vše, co dále rozebírám v článku, ke konečnému rozhodnutí dojdete mnohem snadněji. 

1. Zjistěte tržní hodnotu zděděné nemovitosti

Než se vůbec pustíte do jakéhokoliv rozhodování, co se vám vyplatí a nevyplatí, zjistěte, jaká je reálná tržní cena vaší nemovitosti z dědictví. Tak jako tak ji budete potřebovat pro dědické řízení. 

Nezávazný odhad tržní ceny nemovitosti – ZDARMA, s maximální přesností a do 48 hodin. Jakmile budete vědět, na čem jste, dostanete se dál v přemýšlení, zda můžete do nemovitosti investovat za účelem rekonstrukce apod.

2. Měli byste vůbec energii nemovitost pronajímat? 

Pronajímání nemovitosti se může zdát jako snadný výdělek. Bez práce. Není tomu ale tak. Solidního nájemníka neseženete a neudržíte bez vlastního solidního a spolehlivého přístupu. O nemovitost, i dobré vztahy s nájemcem, se musíte náležitě starat = řešit, zařizovat, opravovat, … A to bere spoustu času a energie. Otázka tedy zní – budete to zvládat v kombinaci se všemi svými povinnostmi a aktivitami?

otaznik
Zásadní otázka: budete časově zvládat pronajímat nemovitost?

Důležitá jsou také čísla. U pronájmu byste měli mít roční výnos cca 6 až 7 %, abyste si mohli říct, že se vám vyplatí = vydělá vám, kompenzuje náklady i změny v hodnotě nemovitosti a tvoří rezervy na nutné údržby.

No a v neposlední řadě záleží, jestli zdědili dům nebo byt. Byt se vám bude pronajímat snáze s menšími náklady a starostmi, dům vám naopak zase bude generovat vyšší výnos.

TIP K PŘEČTENÍ: 6 kroků, jak pronajmout byt bez rizika a za maximální peníze. Pronájem bytu může být skvělou volbou pasivního příjmu, nebo naopak obrovským průšvihem. Jak pronajmout svůj byt, abyste se vyhnuli nejčastějším rizikům? Článek poradí.

TIP K PŘEČTENÍ 2: Nájemní smlouva má jasná pravidla. Bez nich je k ničemu. Aby smlouva o pronájmu představovala opravdovou jistotu pro obě strany, musí být správně sepsaná. Jen tak dává pronajímateli i nájemci jasná pravidla a nabízí řešení případných sporů.

3. S vyčkávací taktikou u prodeje buďte opatrní

Pokud vás láká prodej nemovitost, ale chcete s ním ještě počkat, tak zbystřete. Ceny nemovitostí sice mají růst, ale vývoj lokálního trhu by vám nakonec mohl udělat pořádnou čáru přes rozpočet. A to hlavně v oblastech, kde není o koupi takový zájem. 

S vyčkávací taktikou můžete zabodovat ve vyhledávané lokalitě, kde poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku. Ale nezapomeňte na to, že přibývající roky se podepisují na stavu vaší nemovitosti = ukrajují ji z hodnoty.

TIP: Pokud chcete být v hledání ideálního řešení co nejdůkladnější, zajímejte se o budoucnost obce nebo města, kde jste nemovitost zdědili. Zapátrejte v územních plánech a zjistěte, jaké se chystají změny (jestli vůbec nějaké), které zvýší nebo naopak sníží atraktivitu lokality, a tím pádem i vaší nemovitosti.

vyhledavani
Zapátrejte v územních plánech

TIP K PŘEČTENÍ 3: Prodej rodinného domu – co vyžene cenu na MAXIMUM. Každý chce prodat svůj dům za maximum. Prodejní cenu ale ovlivňuje mnoho faktorů. Které konkrétně ji vyženou směrem nahoru a co ji naopak sráží? Tak o tom je tento článek.

Svěřte prodej či pronájem své nemovitosti profesionálovi ze Slaného

Pokud chcete svou nemovitost prodat nebo pronajmout, se svým týmem vás budu jistit po celou dobu spolupráce tak, abyste rychle, bezpečně a bez starostí prodali/pronajali za NEJVYŠŠÍ možnou cenu.

Picture of Tomáš Rys
Tomáš Rys

Profesionální realitní makléř ze Slaného

Nejnovější příspěvky
Štítky