Nabídky investorům

Tomáš Rys

Výše provize realitní kanceláře – s KVALITNÍM makléřem jde vždy o zanedbatelnou částku

Chystáte se prodat svoji nemovitost a nevíte, jakou výši provize od makléře očekávat? Jaká je tedy běžná cena za jeho služby, co všechno provize obsahuje, kdo a kdy ji platí... Článek odpoví.
more lod slana voda

„Jak velkou máte provizi?” Tak to je jedna z prvních otázek téměř každého, kdo chce prodat svou nemovitost. Pochopitelně. Určitě se ale nevyplácí vybírat realitku pouze podle ceny. Ne nadarmo se říká: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci.” Podezřele nízká provize totiž značí nekvalitní služby, které určitě nepovedou k tomu, co od makléře očekáváte = prodat co nejrychleji a za maximální možnou cenu. 

Stejného neúspěchu dosáhnete, pokud se rozhodnete ušetřit na provizi a do prodeje nemovitosti se pustíte sami. Bez realitky. Jakto? To se dozvíte v mém dřívějším článku, který vám doporučuji taktéž přečíst: Je prodej nemovitosti bez realitky cestou k většímu bohatství? 

Jaká je tedy běžná provize realitní kanceláře 

Poplatek realitní kanceláři (provize) není nijak regulován zákonem = různým makléřům zaplatíte za jejich služby rozdílné částky. Jejich výše se odvíjí od prodejní ceny nemovitosti a rozsahu služeb. V zásadě je ale průměrná výše jak mojí provize, tak i všech realitních makléřů v ČR 3 až 5 % z prodejní ceny nemovitosti + 21 % DPH. U menších nemovitostí často zaplatíte vyšší procento než u větších a dražších, protože mnohé náklady, které musí makléř vynaložit pro efektivní prodej nemovitosti, mají fixní sazbu bez ohledu na cenu a velikost nemovitosti.

prodej male nemovitosti
Za prodej menší nemovitosti zaplatíte paradoxně vyšší procento za provizi

Průměrná výše provize realitních kanceláří v České republice:

 • u nemovitostí v ceně do 1 000 000 Kč musíte počítat s výší provize minimálně 50 000 Kč + DPH
 • u nemovitostí v ceně od 1 000 000 Kč do 3 000 000 Kč je běžná výše provize 5 % z kupní ceny + DPH  
 • u nemovitostí v ceně od 3 000 000 Kč do 6 000 000 Kč je běžná výše provize 4 až 5 % z kupní ceny + DPH
 • u nemovitostí v ceně od 6 000 000 Kč do 10 000 000 Kč je běžná výše provize 4 % z kupní ceny + DPH
 • u nemovitostí v ceně od 10 000 000 Kč do 20 000 000 Kč je běžná výše provize 3 až 4 % z kupní ceny + DPH
 • u nemovitostí s cenou nad 20 000 000 Kč je běžná výše provize max. 3 % z kupní ceny + DPH

Proč jde s kvalitním realitním makléřem o zanedbatelnou částku?

Protože i po zaplacení provize vyděláte mnohem větší peníze v porovnání s tím, co jste schopní získat samotným prodejem bez realitky (nebo s průměrným makléřem). S PROFESIONÁLNÍM makléřem navíc máte jistotu, že celý proces proběhne rychle a bez problémů a vy nebudete muset např. ještě dlouhá léta řešit právní spory.

Je dobré si také zvědomit, že vyšší provize velmi často značí kvalitnější službu – profesionální makléř ví co dělá, je odborníkem na plno procesů, nešetří na marketingu a zná svoji cenu i kvalitu.

srdce plaz naprosta pohoda
S profesionálním realitním makléřem je prodej nemovitosti naprostou pohodou 

Vždy si zjistěte, jaké služby za domluvenou provizi dostanete

Při sjednávání provize a výběru realitního makléře je velmi důležitá nejen výše provize, ale především to, co za ni dostanete (výše provize by měla být z větší části rozpočtem na veškeré náklady, marketing adt.). Proto se vždy s makléřem domluvte na těchto bodech a nechte si vše zanést do zprostředkovatelské (exkluzivní) smlouvy:

 1. zda a konkrétně jaké budou provedeny úpravy nemovitosti pro její zatraktivnění
 2. jaký bude případný rozsah home stagingu  
 3. jestli budou zajištěny profesionální fotografie, videoprohlídka, vizualizace, 3D scan nemovitosti, plánky nemovitosti, případně samostatný web nemovitosti
 4. jak bude probíhat marketing nemovitosti (inzerce) – realitní servery, sociální sítě, prodejní billboardy,…
 5. jakým způsobem budou vedeny prohlídky se zájemci o koupi
 6. zda makléř spolupracuje s ostatními realitními kancelářemi a jejich makléři
 7. jak makléř zajistí platební schopnost zájemců o koupi nemovitosti
 8. jak bude makléř spolupracovat s bankou/finančním poradcem pro zajištění hypotéky pro kupující
 9. jestli zastřešuje i jednání s katastrálním úřadem, vypracování návrhů na vklad a podání zápisu do katastru nemovitostí
 10. zda v případě potřeby zajistí průkaz energetické náročnosti budovy
 11. jakým způsobem zajišťuje všechny smlouvy (např. rezervační smlouva, kupní,…)
 12. jak bude probíhat úschova peněz
 13. jestli zpracovává daňové přiznání po prodeji nemovitosti
 14. kdy bude makléř vyžadovat zaplacení své provize  

Pokud jednáte s opravdu profesionálním realitním makléřem, tak máte jistotu kompletního servisu, tedy od přípravy nemovitosti do prodeje až po závěrečnou administrativu. A všechny tyto služby už máte započítané ve výsledné provizi. 

A přesně tak probíhá spolupráce i se mnou – podívejte se, jak přesně a jak dlouho bude celý proces prodeje nemovitosti probíhat.

tomas rys realitni makler fotografie
Tomáš Rys – profesionální realitní makléř ze Slaného

Kdo platí provizi realitní kanceláře

Provizi běžně platí prodávající a tak je to správně. Prodávající je totiž objednavatelem služby, vybírá makléře a makléř jedná v jeho prospěch. 

Můžete však narazit i na realitní kanceláře, které svoji reklamní kampaň postavili na tom, že provizi jako prodávající neplatíte. Má ji zaplatit kupující. Je to však pouhá hra se slovy, protože realitka prodávajícímu sníží prodejní cenu nemovitosti o provizi. Příklad: Kupující má zaplatit za nemovitost 10 000 000 Kč a je mu jedno, zda prodávajícímu zaplatí 10 000 000 Kč a ten z toho zaplatí 400 000 Kč realitní kanceláři, nebo kupující zaplatí prodávajícímu 9 600 000 Kč a 400 000 Kč realitní kanceláři. Všichni na tom budou v obou případech stejně. 

Kdy má realitní kancelář nárok na provizi

Správně by měla realitní kancelář nárokovat provizi ve chvíli, kdy je celý obchod úspěšně dokončen = kdy prodejci přistanou peníze za nemovitost na jeho účtě (nejčastěji po zápisu do katastru). Velmi často však realitky vyžadují platbu provize předčasně, například při podpisu kupní smlouvy. V tu chvíli ale ještě není nemovitost zaplacena a celý prodej ani neprošel katastrem nemovitostí. Takový termín je tedy opravdu velmi brzký a ukazuje na nepříliš profesionální postup RK.

vitez beh
Až když jsme s prodejem úspěšně v cíli, přichází na řadu domluvená provize
Svěřte svou nemovitost profesionálovi ze Slaného 

Při prodeji nemovitosti vás budu se svým týmem jistit po celou dobu spolupráce tak, abyste rychle, bezpečně a bez starostí prodali/pronajali za NEJVYŠŠÍ možnou cenu.

Můžete zároveň počítat se standardní provizí 3 až 5% z prodejní ceny nemovitosti. I skrz tuto provizi ale získáte více peněz, než kdybyste si nemovitost prodávali sami, případně s průměrným makléřem. Stejně tak můžete počítat s tím, že předem stanovenou provizi zaplatíte až ve chvíli, kdy máte předem domluvené peníze z prodeje nemovitosti na svém účtu. Do té doby veškeré náklady za služby hradím já. Vy tak máte jistotu, že jste v rukou opravdového profesionála, který moc dobře ví, co dělá.

Tomáš Rys
Tomáš Rys

Profesionální realitní makléř ze Slaného

Nejnovější příspěvky
Štítky