Nabídky investorům

slansky makler logo
Tomáš Rys

Předkupní právo při nabytí dědictví – kdy a jak můžete prodat svůj podíl 

Předkupní právo při nabytí dědictví hraje jednu z hlavních rolí, pokud chcete prodat svůj podíl nemovitosti. O co jde? Jak nejlépe postupovat? Článek poradí.
predkupni pravo kiwi

Dědictví může přinést nejen emoční výzvy, ale také komplikace, zvláště když se v dědickém řízení objeví nemovitost, kterou zdědíte společně se sourozenci či dalšími spoluvlastníky. V takovém případě vás velmi pravděpodobně napadne otázka: „Jak dlouho musím čekat, než budu moct prodat svůj podíl na dědictví?” A právě předkupní právo při nabytí dědictví hraje v tomto případě jednu z hlavních rolí.

Tak pojďme se na celou problematiku podívat trošku více zblízka.

Předkupní právo při nabytí dědictví

V případě, že jste zdědili podíl na nemovitosti ve spoluvlastnictví, mají ostatní spoluvlastníci tzv. předkupní právo = pokud chcete prodat svůj podíl na dědictví, mají ostatní spoluvlastníci přednostní právo tento podíl odkoupit od vás dříve, než jej prodáte třetí osobě. Toto předkupní právo trvá šest měsíců od nabytí dědictví. 

Jak postupovat při prodeji podílu na dědictví

Pokud tedy chcete prodat svůj podíl na dědictví a zároveň se vyhnout předkupnímu právu ostatních spoluvlastníků, musíte nejprve počkat čest měsíců od nabytí dědictví. Jakmile tato časová lhůta uplyne, nemají už ostatní spoluvlastníci žádné zákonné předkupní právo, což pro vás znamená, že můžete svůj podíl prodat komukoliv jinému, a to bez jejich souhlasu.

Jenom pro jistotu – stále se bavíme pouze o vašem podílu. Jako spoluvlastník nemůžete rozhodnout o celé nemovitosti bez souhlasu ostatních spoluvlastníků. Rozhodujete pouze o svém vlastním podílu nemovitosti, který jste zdědili. 

Napjaté rodinné vztahy a odkup podílu

Pokud máte v rodině napjaté vztahy a dohoda na společném užívání nemovitosti nepřichází v úvahu, nabízí se možnost odkupu podílu mezi sebou, tzn. že nemovitost bude v rukou jen jednoho z členů rodiny. V krajních případech, kdy byste se nedokázali dohodnout ani na podmínkách odkupu, může celou situaci řešit soud. Ten na základě zákonných předpisů a okolností konkrétního případu rozhodne o tom, jakým způsobem proběhne celý odkup podílu.

spor odkup podilu
Spory ohledně podmínkách odkupu může rozseknout soud
Doporučení před prodejem podílu

Než se pustíte do prodeje, nechte si svůj spoluvlastnický podíl odborně ocenit. Prodejní cena vašeho podílu se totiž velmi pravděpodobně bude výrazně lišit od odhadní ceny pro dědické řízení. Zároveň doporučuji svou situaci konzultovat s odborníkem, protože pokud máte zájem svůj podíl opravdu prodat, je důležité zvážit všechny možnosti a zákonné povinnosti týkající se předkupního práva a prodeje podílu. A právě patřičný odborník vám poskytne potřebné rady a pomůže vám najít nejlepší řešení pro vaši situaci.

Nezávazný odhad ceny nemovitosti – ZDARMA, s maximální přesností a do 48 hodin

Přesné stanovení tržní ceny je základním stavebním kamenem pro rychlé a bezproblémové prodání vaší nemovitosti nebo jeho podílu. Stačí jen vyplnit jednoduchý formulář a já se vám do 48 hodin ozvu zpět:

Svěřte prodej nemovitosti profesionálovi ze Slaného

Pokud chcete svoji nemovitost, nebo jen její podíl, prodat/pronajmout, se svým týmem vás budu jistit po celou dobu spolupráce tak, abyste rychle, bezpečně a bez starosti prodali/pronajali za NEJVYŠŠÍ možnou cenu.

Picture of Tomáš Rys
Tomáš Rys

Profesionální realitní makléř ze Slaného

Nejnovější příspěvky
Štítky