Nabídky investorům

slansky makler logo
Tomáš Rys

Odhad tržní ceny nemovitosti z vás udělá vítěze, nebo poraženého. Volba je na vás

Stanovení tržní ceny je alfou omegou každého prodeje nemovitosti. Buď vyděláte, nebo proděláte. Jiná možnost neexistuje.
odhad trzni ceny nemovitosti volba je na vas

Pokud jste se z jakéhokoliv důvodu rozhodli prodat svůj dům, byt, nebo třeba pozemek, určitě vás nejvíce zajímá odpověď na otázku: „Kolik za něj dostanu a za jak dlouho to bude prodané?

Je samozřejmé, že každý chce za svou nemovitost maximum peněz. A ideálně co nejrychleji. Aby to tak opravdu bylo, bez PŘESNÉHO odhadu tržní ceny to jednoduše nepůjde. Kvalitní tržní odhad je totiž základním stavebním kamenem pro rychlé prodání/pronajmutí za nejvyšší možnou cenu.

Jak se při určení ceny nemovitosti stanete poraženým = PRODĚLÁTE

Odhad tržní ceny nemovitosti může na první pohled vypadat jednoduše. Ale chyba lávky… Majitelé, kteří se rozhodnou prodávat svoji nemovitost sami, mají velmi často zkreslené představy o prodejní ceně. Myslí si, že když se podívají na realitní server (např. Sreality) a najdou podobné nemovitosti k prodeji ve městě, mají vyhráno. Netuší však, že často porovnávají jablka s hruškami a jejich odhad nemovitosti se může od skutečné prodejní ceny lišit klidně i o statisíce. 

Prodejní cena totiž většinou neodpovídá ceně inzerované a vy tak nevíte, za kolik se nemovitosti skutečně prodaly. A výslednou cenu ovlivňují i „maličkosti” jako výhledy z oken, výtah, patro, blízkost silnice atd.

nastvane dite odhad ceny
Odhad ceny nemovitosti bez zkušeností vás ve výsledku může hodně štvát

Jak se při určení ceny nemovitosti stanete vítězem = VYDĚLÁTE

Hlavní roli hraje tzv. srovnávací metoda a KVALITNÍ realitní makléř/odhadce. Tato metoda využívá reálná data z trhu = kvalitní realitní makléř porovnává ceny prodaných nemovitostí v dané lokalitě a stejného typu. K tomu využívá přístup do cenových map v katastru nemovitostí a do databáze své realitní kanceláře, kde z interní sítě získává detailní informace o prodaných nemovitostech v nejbližším okolí (např. maximální cena a doba prodeje). No a k přesnému určení tržní ceny nemovitosti nesmí chybět zkušenosti makléře, tzn. jak velkou má praxi s odhady a jak dobře zná danou oblast, ve které se nachází vaše nemovitost. 

Všechny tyto aspekty pomůžou realitnímu makléři, případně odhadci, zjistit přesnou cenu nemovitosti, za kterou se dá reálně prodat.

sach mat vitezstvi
Přesné určení tržní ceny nemovitosti vás dovede k vítězství

Proč musí být odhad tržní ceny nemovitosti PŘESNÝ

Ani s příliš vysokou a ani s příliš nízkou cenou nemovitost rozhodně dobře neprodáte. Pokud cenu nadsadíte s tím, že třeba to někdo koupí a ono se tak nestane, budete muset zlevňovat. Z takové nemovitosti se pak často stane tzv. ležák, který se ve výsledku prodá pod cenou. Nikdo totiž nechce nemovitost, která se neustále zlevňuje, protože působí jako problematická. Pokud nemovitost naopak podhodnotíte, prodáte ji sice rychle, ale určitě ne za nejvyšší možnou cenu = ztrácíte peníze.   

Co všechno má vliv na přesný odhad nemovitosti
  • Výměra nemovitosti v m2 – obecně platí, že čím menší je nemovitost, tím vyšší je cena v přepočtu na m2
  • Dispozice nemovitosti  – pokud nejsou dispozice řešené chytře, klesá cena za m2 plochy bytu či domu 
  • Výška stropů  – to platí zejména u menších bytů, kdy je u vyšších stropů (okolo 3,5 m) možné vybudovat plnohodnotné spací patro = roste cena bytu
  • Stav bytu nebo domu  – pokud je stav nemovitosti horší, doporučují se opravit „pouze” zásadní věci a provést tzv. home staging. Většina kupujících si chce nové bydlení stejně upravit podle vlastního vkusu
  • Lokalita  – cenu nemovitosti zásadně ovlivňuje dopravní dostupnost (vzdálenost autobusu, tramvaje, metra,… od domu), občanská vybavenost (jak daleko jsou obchody, úřady, sportoviště, školky, školy,…), chystané projekty (cenu nemovitosti zvýší nová stanice metra, obchodní centrum,… a sníží např. nová rychlostní silnice přímo pod okny) a samozřejmě samotná lokalita (jiné ceny nemovitostí jsou v Praze a třeba ve Všetatech u Rakovníku
  • Aktuální situace na trhu  – momentální nabídka vs. poptávka nemovitostí zásadně ovlivňuje jejich cenu. Je tedy dobré vědět, zda v dané lokalitě ceny ještě porostou, nebo budou naopak klesat
  • Ostatní „maličkosti”  jako je například výhled z oken (příroda vs. panelák), způsob vytápění, orientace vůči světovým stranám (ložnice umístěná na sever vs. jih), terasa, vybavení, patro, výtah,…

Je toho opravdu hodně, co může znatelně ovlivnit cenu vaší nemovitosti. Spoléhat se tak pouze na porovnání cen, např. z Srealit, není úplně výhodné. 

matrix odhady cen
Odhady cen nemovitostí rozhodně nejsou světem pro každého
BUĎTE VÍTĚZEM! Odhad tržní ceny nemovitosti zdarma a s maximální přesností

Svou práci stavím na vstřícném a profesionálním přístupu. Ve Slaném a okolí se perfektně vyznám = vím moc dobře, po jakých nemovitostech je tu poptávka a jak rychle a za jakou cenu se dají prodat. Proto, pište/volejte, pokud chcete stanovit tržní cenu opravdu přesně a prodat tak svou nemovitost do 2 měsíců a za nejvyšší možnou cenu. 

Stejně tak vám zajistím bankovní odhad pro získání hypotéky, odhad pro účely dědictví, nebo pro dělení společného jmění manželů.

Online odhad tržní ceny nemovitosti zdarma

Stačí vyplnit jednoduchý formulář, ať už chcete:

Picture of Tomáš Rys
Tomáš Rys

Profesionální realitní makléř ze Slaného

Nejnovější příspěvky
Štítky