Nabídky investorům

slansky makler logo
Tomáš Rys

Daň z nemovitosti – všechna důležitá fakta, která potřebujete znát

Pořídili jste si v předešlém kalendářním roce nemovitost? Pak jste si zároveň nadělili novou povinnost – platit daň z nemovitých věcí. Jaká je její výše? Kdy se platí? Jak se k platbě přihlásit? Nejen na to vám článek odpoví.
kreditni karta

V případě, že jste si v předchozím kalendářním roce pořídili pozemek, byt nebo dům, čeká vás nová povinnost spojená s tzv. daní z nemovitých věcí, která byla do roku 2014 označována jako daň z nemovitosti. Pojďme si tedy, bez zbytečných řečí, odpovědět na všechny otázky, které s touto daní souvisí. 

Daň z nemovitých věcí – co jí podléhá

Daň z nemovitých věcí je souhrnným názvem pro dvě samostatné daně. Tou první je daň z pozemků a tou druhou daň ze staveb a jednotek. Obě daně se samostatně uvádějí do daňového přiznání. Vybrané peníze z těchto daní pak putují do rozpočtů obcí a krajů.

Do daně z pozemků patří:

  • pozemky, které leží na území České republiky a jsou zapsané v katastru nemovitostí

Do daně ze staveb a jednotek patří: 

  • stavby (domy) a jednotky (byty a nebytové prostory), které se nacházejí na území České republiky a jsou dokončené nebo užívané

Některé typy pozemků a staveb jsou od daně osvobozené. Jde například o pozemky a stavby ve vlastnictví státu a obce nebo o pozemky a stavby sloužící zdravotnickým záření, školám a galeriím. Dále pak bytové domy jako celky – daní se jednotlivé byty. 

A jak bude vysoká daň za vaši nemovitost? Její výše se určuje na základě velikosti nemovitosti a podle koeficientu platném v daném kraji nebo obci. Orientační představu si můžete udělat skrze online kalkulačku.

kalkulacka
Orientační představu o výši daně si můžete udělat skrze online kalkulačku

TIP K PŘEČTENÍ: Investice do nemovitosti v zahraničí. Bulharsko je hotovým rájem. Investice do nemovitosti v zahraničí je čím dál žhavější téma. A není se vůbec čemu divit. Pěkný apartmán u Černého moře totiž může stát jako ty nejlevnější byty v celém Česku.

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Daň z nemovitosti je majetkovou daní, kterou upravuje zákon o dani z nemovitých věcí. Ten stanovuje, že daňové přiznání týkající se nemovitosti jsou povinni podat všichni, kteří v minulém kalendářním roce koupili či jinak získali (dar, dědictví) nemovitost do svého vlastnictví. Stejně tak musíte podat nové přiznání, pokud jste na své nemovitosti provedli výraznější úpravy – např. přístavba, změna výměry pozemku atp.  

V případě, že jste však už přiznání k dani z nemovitých věcí podali v předchozích letech a nekoupili jste žádnou jinou nemovitost, případně jste neprovedli žádné výraznější změny, nemusíte podávat nové přiznání. Výpočet daně proběhne každý rok automaticky, a to i s ohledem k případným změnám v koeficientech platných ve vaší obci. Vám tedy jen přijde oznámení, jak vysokou daň máte zaplatit. 

Kde a kdy musíte podat přiznání z nemovitých věcí

Přiznání k dani musíte podat na finančním úřadě v kraji, kde se vaše nemovitost nachází. Pokud jich vlastníte více v různých krajích, musíte přiznání dodat na konkrétní úřady. Jestliže však vlastníte aktivní datovou schránku, musíte přiznání podat pouze elektronicky. Vyhnete se tak obíhání na úřadě, případně úřadech. 

Zdaňovacím obdobím je vždy kalendářní rok a daňové přiznání musíte podat nejpozději do konce ledna. Jak už jsem ale psal, přiznání nepodáváte opakovaně, ale pouze jednou (pokud neproběhly úpravy na nemovitosti nebo nemáte novou nemovitost). Pak už „jen” platíte daň. 

Potřebný formulář pro daň z nemovitých věcí najdete na stránkách finanční správyPřekvapila vás při vyplňování formuláře otázka, zda jste zemědělec nebo rybář? Ta je tam z toho důvodu, že lidé starající se o zemědělskou výrobu nebo chov ryb mají posunutý termín pro platbu daně, a to na 31. srpna a 30. listopadu. 

chovatel ryb
Pokud se staráte o chov ryb, platbu daně máte posunutou

Do jakého termínu musíte zaplatit daň z nemovitosti

Standardní termín pro úhradu daně z nemovitosti je konec května. Daň můžete zaplatit převodem, složenkou, prostřednictvím SIPO nebo hotově na pokladně příslušného finančního úřadu. V případě, že musíte platit částku vyšší než 5 000 Kč, tak máte možnost si rozdělit její platbu do dvou splátek – jednu polovinu zaplatíte do konce května, druhou polovinu do konce listopadu.

TIP K PŘEČTENÍ: 6 kroků, jak pronajmout byt bez rizika a za maximální peníze. Pronájem bytu může být skvělou volbou pasivního příjmu, nebo naopak obrovským průšvihem. Jak pronajmout svůj byt, abyste se vyhnuli nejčastějším rizikům? Článek poradí.

Co dělat, když už nemovitost nevlastníte

Prodali jste nebo darovali svou nemovitost v předešlém kalendářním roce? Pak už nejste povinni nadále za tuto nemovitost platit daň. Nezapomeňte však tuto skutečnost včas oznámit příslušnému finančnímu úřadu.

Pro odhlášení daně z nemovitosti neexistuje žádný formulář, proto využijte volnou formu dopisu nebo zprávu přes datovou schránku. V případě, že v územním obvodě vlastníte ještě jinou nemovitost, stačí podat nové daňové přiznání.    

Co když nepodáte přiznání nebo nezaplatíte daň včas

Penále za opožděné daňové přiznání začíná nabíhat od šestého pracovního dne od uplynutí lhůty a je ve výši 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení.

Když neuhradíte daň z nemovitosti včas, od 5. dne od dne splatnosti vám nabíhají úroky z prodlení. Ty jsou ve výši dvoutýdenní repo sazby stanovené ČNB, navíc zvýšené o 14 procentních bodů.

hodinky cas
Daně se vyplácí platit včas
Mějte své daně v pořádku 

Pokud cokoliv ohledně daní potřebujete, kontaktujte mě. Spolupracuji s ověřenou daňovou poradkyní, která vám s daněmi souvisejícími s vaší nemovitostí kvalitně a ochotně pomůže.

A pokud budete chtít svoji nemovitost rychle a za nejvyšší možnou cenu prodat/pronajmout, se svým týmem vám pomůžu zase já = svěřte svou nemovitost profesionálovi ze Slaného.

Picture of Tomáš Rys
Tomáš Rys

Profesionální realitní makléř ze Slaného

Nejnovější příspěvky
Štítky