Nabídky investorům

slansky makler logo
Tomáš Rys

Přepis nemovitosti na katastru. Jak na to, abyste se hladce stali vlastníkem

Jednoduchý návod, krok za krokem, pro hladký průběh celého převodu nemovitosti na nového majitele. Inspirujte se = budete přesně vědět, co a jak máte dělat.
prepis nemovitosti na katastru

Ať už nemovitost prodáváte, kupujte, dědíte, darujete, nebo jste obdarováným, přepis vlastnického práva na katastru nemovitostí vás nemine. Co vše je k němu potřeba? Pojďme se na to podívat. A pěkně od začátku.

Nejčastější důvody přepisu nemovitosti na katastru

Podle toho, jak jste nemovitost získali, se liší způsob přepisu nemovitosti:

  • Koupě, nebo prodej nemovitosti – potřebujete kvalitní kupní smlouvu, kterou s úředně ověřenými podpisy předložíte na katastru nemovitostí
  • Darování nemovitosti – k přepisu je nutná darovací smlouva, kterou opět s ověřenými podpisy předložíte na katastru
  • Dědictví k přepisu nemovitosti potřebujete notáře, který má na starost dědické řízení

Důležitou informací je, že jediný, kdo může přepis nemovitosti na příslušném katastrálním úřadu řešit, je vždy a pouze oficiální vlastník nemovitosti (stávající či budoucí, ale ideálně oba). Ve speciálních případech také zmocněná osoba (realitní makléř, právník,..), která má od vlastníka úředně ověřenou plnou moc.

prepis nemovitosti na katastru realitni makler
Přepis nemovitosti na katastru za vás může vyřídit i realitní makléř

Co musíte mít vyřešené ještě před přepisem nemovitosti 

Ještě než budete řešit přepis vlastnického práva na katastru, musíte mít ověřené veškeré informace o nemovitosti, sepsanou a podepsanou kupní/darovací smlouvu a vyřešený převod finančních prostředků:

  1. Informace o nemovitosti a vlastníkovi

Ověřte si vlastníka nemovitosti v katastru a zkontrolujte související pozemky a podíly vlastníka na nemovitostech, které jsou součástí přepisu. Důležitá je také kontrola věcných břemen (zástavní právo, zatížení hypotékou, exekuce atd.) a fyzického stavu nemovitosti (skryté vady).

  1. Smlouva o převodu nemovitosti (kupní či darovací smlouva)

Tady postačí jediná rada, která vás ochrání před všemi případnými rizky – nestahujte žádnou vzorovou smlouvu z internetu. Každý převod nemovitosti je totiž specifický a smlouva by měla být vyhotovena na míru pro danou transakci. Pokud převádíte nemovitost bez asistence realitního makléře, doporučuji využít služeb právníka/advokáta. Sice si budete muset připravit pár tisíc korun, ale za klid na duši, že vaše smlouva obsahuje všechny náležitosti a ochrání vás před riziky, to rozhodně stojí.

  1. Převod kupní ceny skrze advokátní úschovu

Zatímco darování nemovitosti je bezúplatným převodem nemovitosti, v případě koupě je součástí procesu samozřejmě i uhrazení ceny nemovitosti. Jelikož k platbě dochází ještě před zápisem do katastru, měly by se obě strany dohodnout na takzvané advokátní úschově. Proč? To najdete v tomto článku: Advokátní úschova kupní ceny nemovitosti je zárukou bezpečí.

advokatni uschova jistota
S advokátní úschovou máte jistotu, že při převodu nemovitosti nepřijdete ani o halíř

Jak na samotný přepis nemovitosti

V první řadě si rozhodně zjistěte, pod který katastrální úřad spadáte. Dále pro zápis nového majitele do katastru nemovitostí budete potřebovat: 

  • úředně ověřenou kupní/darovací smlouvu – jednu neověřenou si necháváte, druhou s ověřenými podpisy všech zúčastněných osob posíláte nebo předáváte na katastru 
  • vyplněný formulář Návrh na vklad do katastru nemovitostí – najdete ho online, na pobočkách katastrálních úřadů, ale můžete ho taky vyplnit v aplikaci od ČÚZK a následně vytisknout nebo podat elektronicky. Každopádně, dejte si záležet na správném vyplnění všech políček formuláře (jakékoliv nepřesnosti mohou vést k zamítnutí žádosti = musíte podat žádost znovu, platit znovu správní poplatek atd.)

Správní poplatek účtovaný katastrálním úřadem je vždy 2 000 Kč. 

Pokud tedy máte vyplněno, zaplaceno a odevzdáno, musíte teď čekat. Katastr má 30 dní na zpracování, kdy 20 dní běží ochranná lhůta (tzv. plomba), a během následujících 10 dní dochází k samotnému přepsání nemovitosti na nového vlastníka. Pozor – právní účinky zápisu jsou platné k okamžiku, kdy byl podán návrh na vklad (důležitá informace zvlášť, když řešíte přepis na konci roku, a to kvůli daním).

znacka tricitka
Katastr nemovitostí má 30 dní na zpracování přepisu vlastnického práva

V katastru nemovitostí už figuruje nový vlastník? Hurá! Pokud se jednalo o prodej nemovitosti, během následujících 3 dnů dojde k vyplacení peněz prodávajícímu z advokátní úschovy.  

Na co nezapomenout po převodu nemovitosti

Nemovitost musíte dle smlouvy novému majiteli zpřístupnit a řádně předat ve stavu, s nímž byl při podpisu smlouvy obeznámen. Nezapomeňte podat daňové přiznání a podle různých situací případnou daň zaplatit (v této problematice vám udělá jasno následující článek: Nemovitosti a s nimi související daně. Které to jsou?). Posledním důležitým krokem je převod všech energií a služeb, případně i ohlášení změny majitele sdružení vlastníků jednotek.

Nechce se vám nic z toho řešit? 

Veškeré informace o nemovitosti a vlastníkovi. Zpracování kupní či darovací smlouvy. Advokátní úschova. Samotný přepis nemovitosti na katastru. Předání nemovitosti, vyřízení daní a převod energií. Se svým týmem vám zajistím hladký průběh celého procesu koupě/prodeje a darování nemovitosti. Vy tak bez jakýchkoliv starostí budete mít 100% jistotu, že vše proběhne přesně tak jak má = snadno a rychle.

relax pohoda reality
Díky vzájemné spolupráci máte jistotu a klid
Picture of Tomáš Rys
Tomáš Rys

Profesionální realitní makléř ze Slaného

Nejnovější příspěvky
Štítky