Nabídky investorům

slansky makler logo
Tomáš Rys

Online odhad ceny nemovitosti je lepší volbou než odhad spočítaný makléřem. PRAVDA, NEBO LEŽ?

Různé online kalkulačky pro odhady cen nemovitostí jsou mezi námi už dlouhé roky a jejich popularita stále roste. Dokáží však nahradit odborníka, např. realitního makléře? Článek prozradí.
online odhad ceny nemovitosti

Stačí si do internetového vyhledávače zadat magickou frázi „online odhad ceny nemovitosti”, „odhad nemovitosti zdarma” nebo např. „online kalkulačka ceny nemovitosti” a během vteřiny si můžete vybírat z mnoha možností, jak cenu svého domu, bytu, pozemku nebo třeba chalupy jednoduše získat. Je to však ta správná volba oproti odhadu ceny, kterou spočítaná makléř? Pravdou je, že online odhady jsou rychlé a často zdarma, avšak jejich nepřesnost může být značná = může vás to při prodeji nemovitosti stát desetitisíce i vysoké statisíce.

VÝHODY online odhadu ceny nemovitosti

Online odhad nemovitosti je opravdu rychlý a snadno dostupný. To je bez debat. Využívá automatizované algoritmy, které vychází z dat o podobných nemovitostech v okolí. Musíte však počítat s tím, že tyto odhady jsou pouze orientační a od skutečné ceny, za kterou byste nemovitost mohli prodat, se mohou výrazně lišit. Neberou totiž individuální vlastnosti nemovitosti, mezi které patří např. stav budovy a okolního zázemí, vybavení nemovitosti atd. 

Spočítaná cena KVALITNÍM makléřem je rozhodně přesnější = odpovídá realitě. Ten totiž má odborné znalosti a zkušenosti, díky kterým může posoudit jednotlivé vlastnosti vaší nemovitosti do detailu. 

NEVÝHODY online odhadu nemovitosti a online kalkulaček 

Zcela zásadní nevýhodou online odhadu ceny nemovitosti je tedy její nepřesnost. I když se algoritmy pro výpočet cen neustále zpřesňují, člověka zatím nahradit nedokáží. Ceny nemovitostí totiž ovlivňuje celá řada parametrů, které počítačové algoritmy jednoduše nedokáží vzít v potaz a správně je spočítat. Mezi ty nejpodstatnější patří stav domu nebo bytu, kvalitu rekonstrukce, dispozici, podlaží, výhledy z oken, výtah, terasu, lodžii, okolí domu, parkování, služby v okolí a tak dále a tak dále.

sipky nepresnost
Nepřesnost je hlavní nevýhodou online kalkulaček

TIP K PŘEČTENÍ: Prodej rodinného domu – co vyžene cenu na MAXIMUM. Každý chce prodat svůj dům za maximum. Prodejní cenu ale ovlivňuje mnoho faktorů. Které konkrétně ji vyženou směrem nahoru a co ji naopak sráží? Tak o tom je tento článek.

Když už se od online odhadu pustíte, můžete počítat s tím, že odhady u bytů v panelových domech jsou přesnější, protože jim nahrává jejich množství a opakující podobnost. Na druhé straně, ty nejmarkantnější nepřesnosti jsou u atypických bytů a rodinných domů. U domů je to způsobeno tím, že katastr přenáší do cenových map celkové ceny za nemovitost, tedy včetně pozemků. Algoritmus pak nedokáže správně posoudit například velikost zahrady, její využití atd.

VERDIKT k online kalkulačkám cen nemovitostí

Obecně lze říct, že online odhad nemovitosti vám může být užitečný pro rychlý orientační odhad ceny, ale pro přesnou cenu bude lepší, když se obrátíte na kvalitního realitního makléře.

verdikt k online kalkulackam cen nemovitosti
V případě prodeje nemovitosti je lepší se obrátit na kvalitního makléře

VE ZKRATCE – proč musí být stanovení ceny nemovitosti přesné

Každý chce svou nemovitost prodat co nejrychleji a za co největší peníze. Aby tomu tak opravdu bylo, PŘESNÝ odhad tržní ceny nemovitosti je veledůležitým krokem, který nesmíte podcenit. Při nastavení příliš vysoké tržní ceny a následném snižování se totiž může prodej vaší nemovitosti dost protáhnout a ve výsledku ani nedosáhnete na běžnou tržní cenu. Pokud nemovitost podhodnotíte, prodáte ji sice rychle, ale zbytečně se připravíte o své peníze.

Nezávazný odhad ceny nemovitosti – ZDARMA, s maximální přesností a do 48 hodin

Přesné stanovení tržní ceny je základním stavebním kamenem pro rychlé a bezproblémové prodání/pronajmutí vaší nemovitosti. Stačí jen vyplnit jednoduchý formulář a já se vám do 48 hodin ozvu zpět:

Svěřte prodej nemovitosti profesionálovi ze Slaného

Pokud chcete svoji nemovitost prodat/pronajmout, se svým týmem vás budu jistit po celou dobu spolupráce tak, abyste rychle, bezpečně a bez starosti prodali/pronajali za NEJVYŠŠÍ možnou cenu.

Picture of Tomáš Rys
Tomáš Rys

Profesionální realitní makléř ze Slaného

Nejnovější příspěvky
Štítky