Nabídky investorům

slansky makler logo
Tomáš Rys

Užitná plocha, podlahová plocha,… Mějte v tom jasno jednou provždy!

Velikost nemovitosti je jedním z klíčových údajů. V inzerátech ale narazíte na různá označení: užitná, obytná, celková plocha ad. Co znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? Článek prozradí.
plochy v nemovitosti

Ať už se chystáte nemovitost koupit, nebo prodat, čeká vás nelehký úkol. Vyznat se v pojmech, které označují velikost nemovitosti. Setkáte se tak např. s užitnou plochou, podlahovou plochou, obytnou plochou, celkovou plochou, užitkovou plochou a zastavěnou plochou. Není jich málo, že?

Naprosto běžný příklad: Prohlížíte si inzerát a vidíte užitnou plochu bytu 75 m2. Co to ale znamená? Je to skutečně 75 m2? Nebo to je 75 m2 mínus 7m2 lodžie, takže jen 68 m2? A je v tom už započítaná uvedená 2m2 sklepní kóje? Z bytu o velikosti 75 m2 tak nakonec může být jen 66 m2… A to nemusí být vše.

matouci kluk nemovitosti
Orientovat se v velikostech nemovitostí může být matoucí 

Bohužel, ani pro samotné pojmy, které označují velikosti nemovitostí, neexistují jednotné definice = různé zdroje uvádí rozdílné definice. Pojďme si tedy probrat všechny pojmy, se kterými se můžete setkat, a udělat si v nich konečně trochu pořádek.

Užitná plocha nejvíce vystihuje prostor nemovitosti, který využíváte 

Definice užitné plochy je převzata z nařízení Evropské komise (ES). Užitná plocha je součet metrů čtverečních obytných místností uvnitř vnějších stěn nemovitosti, kterou můžete skutečně užívat = kuchyně, ložnice, obývací pokoje, koupelny, toalety a chodby. 

Užitná plocha nezahrnuje:

  • balkony, lodžie nebo terasy
  • sklepy, půdy, podkroví, kolárny a další společné prostory používané majiteli bytových jednotek 
  • konstrukční prvky – např. podpěry, sloupy, šachty a komíny
  • plochy, kde je umístěno topení, klimatizace nebo energetické generátory
  • průchozí prostory – schodišťové šachty, výtahy a eskalátory

Celková užitná plocha nemovitosti

Celková užitná plocha oproti užitné ploše zahrnuje i balkony, terasy, lodžie a sklepy. Půdy a podkroví pouze u rodinných domů.

Užitková plocha by se už neměla používat

Vychází totiž z vyhlášky, která už byla zrušena. Pokud se s ní ještě někde setkáte, jde o součet všech místností užívaných výhradně majitelem/nájemníkem bytu. Ovšem bez ploch domovního vybavení a sklepů. 

semafor stop cervena
Užitková plocha už by se neměla používat
Podlahová plocha je totožná s výměrou bytu

Definici podlahové plochy upravuje nařízení vlády. Jde o součet podlahových ploch všech místností a chodeb v interiéru kromě teras, balkónů, lodžií (i zasklených) a sklepů (pokud jsou umístěny mimo byt). Stejně tak do ní nelze započítat plochy okenních a dveřních ústupků a nosné sloupy uprostřed místnosti. Zároveň, pokud má místnost šikmé stropy (podkroví), tak se podlahová plocha počítá až od výšky 1,2 m. Do podlahové plochy se započítává vestavěný nábytek, kuchyňská linka, kamna, krb, umyvadlo, sprchový kout či schodišťové stupně. 

Pokud se setkáte s celkovou výměrou bytu, ve většině případů se její význam s pojmem podlahová plocha kryje.

Obytná plocha nemovitosti

Obytná plocha je stanovena vyhláškou. Jde ji jednoduše označit jako součet ploch obytných místností. Obytnou místnost definujeme jako pokoj vhodný k celoročnímu bydlení o minimálně ploše 8 m2, který jde přímo osvětlený, větratelný a jde ho dostatečně vytápět. Většinou jde o obývací pokoj, ložnici, kuchyni a jídelnu.  Pokud byt tvoří jediná obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m2.

Obytná plocha bytu většinou nezahrnuje:

  • toalety, koupelny, spíže atd. (plocha většinou menší jak 8 m2)
  • sklepy, lodžie, terasy atd.

obyvaci pokoj
Obývací pokoj patří do obytných místností
Celková plocha nemovitosti

U celkové plochy jde o součet všech podlahových ploch bytu, a to včetně nosných stěn, příček, komínu, pilířů, vestavěných skříní, kuchyňské linky a sloupů. Naopak se do ní nezapočítává plocha balkónů, teras, lodžií, nebo sklepů.

Zastavěná plocha se týká pozemků

Zastavěná plocha pozemku se vypočítává jako součet zastavěných ploch všech staveb, které jsou na pozemku = kromě samotného domu to tedy jsou altány, zahradní domky, krytá stání pro auta, vydlážděná nádvoří, bazény atd. Do zastavěné plochy se započítávají předsazené konstrukce (např, balkony), které jsou podepřeny sloupy. Naopak se do nich nezapočítávají přesahy střech či předsazené konstrukce, které nejsou podepřeny. Maximální procento zastavěnosti pozemku zpevněnými plochami může regulovat územní plán obce.

Stále si nevíte rady?

Pokud se vám při prodeji, nebo koupi nemovitosti nedaří zorientovat ve všech pojmenováních a chcete mít 100% jistotu, že prodáte/koupíte opravdu správně, kontaktujte mě. Rád vám poradím a pomůžu tak, abyste prodali nebo koupili za těch nejlepších možných podmínek.   

Picture of Tomáš Rys
Tomáš Rys

Profesionální realitní makléř ze Slaného

Nejnovější příspěvky
Štítky