VÝHODY A ROZDÍLY MEZI SMLOUVAMI


Celkem často se setkávám s názorem "žádnou smlouvu Vám nepodepíšu" nebo "podepíšu, ale určitě ne exkluzivně" a podobně. Myslím si, že část prodávajících klientů vůbec neví co je exkluzivní smlouva, nebo tuší co to je, ale protože jim soused nebo někdo na diskuzním fóru poradil, tak mu věří a ví, že hlavně nic podepisovat nebudou.

Přitom plno prodávajících klientů si neuvědomuje, že právě exkluzivní smlouva (nebo také známá jako výhradní) chrání je jako majitele a také jejich nemovitost.

Mezi hlavní výhody této smlouvy patří:

​Mezi další důležitou výhodu pro vás jako prodávající klienty je, že se mnou budete mít jistotu, že se vám a vaší nemovitosti budu věnovat, jak nejlépe umím a udělám vše pro to, abych ji v co nejkratším čase a za nejlepší možnou cenu prodal.

Dalším typem smlouvy, se kterou se můžete setkat je nevýhradní, v praxi to znamená, že vás může zastupovat více, než jeden realitní makléř nebo kancelář. Některým klientům to připadá výhodné, protože si myslí, že čím více makléřů se o jejich nemovitost "stará" tím je větší šance že se jejich nemovitost včas a dobře prodá.

V praxi to většinou funguje tak, že pokud Vaši nemovitost svěříte např. třem různým makléřům, ani jednomu se nechce věnovat příliš mnoho času i finančních prostředků do reklamy, inzerce, zaplatit fotografa, videoprohlídku a investovat do dalšího marketingu, protože mají pouze třetinovou šanci, že se jim jejich investice vrátí. Navíc se často způsob jejich inzerce velmi liší a zpravidla máte možnost vidět v inzerci jeden byt s různými výměrami, různými popiskami, fotkami často pochybné kvality a původu. Společným jmenovatelem těchto nabídek je často uvedená rozdílná prodejní cena a kupující neví, zda je cena konečná, nebo bez provize či právního servisu..

A to je další velkou nevýhodou nevýhradní smlouvy, většinou nemáte ve smlouvě podepsanou cenu za jakou budou vybraní makléři inzerovat. Všichni vědí, že mají Vaši nemovitost v nabídce i další makléři, a vždy minimálně jeden z nich "podrazí" domluvenou cenu, protože zpravidla kupující klienti jdou po nejnižší ceně. Ze začátku si makléř může dovolit "ukrojit" ze své provize, protože neinvestoval např. do fotografa a dalšího marketingu, ale ve výsledku to většinou dopadne, že podobně uvažují i další makléři a pomalu snižují cenu vaší nemovitosti a ta se prodá někdy i mnohem níže než v případě, že by vás zastupoval makléř s výhradní smlouvou, kde máte jasně definovanou prodejní cenu včetně jeho provize.

Několikrát jsem se setkal i s názorem od kupujících klientů, že pokud vidí nabízenou nemovitost u více makléřů právě i s odlišnými údaji, myslí si že, se jedná o "ležák" tedy nemovitost, která je v nabídce již delší dobu a "nikdo ji nechce" Také jsem se setkal s názorem, že naopak klienti hledají nemovitosti v exkluzivní nabídce, které nikdo jiný v nabídce nemá, právě proto že se jedná o "výjimečné zboží".

Přestože se jedná pouze o názory určité skupiny lidí, doporučuji vám svoji nemovitost svěřit zkušenému makléři. Ideálně s ním podepište výhradní nebo-li exkluzivní smlouvy, která vás ochrání před případnými komplikacemi, nečekanými úpravami prodejní ceny, nebo nesmyslně dlouhou dobu platnosti nevýhradní smlouvy.