PŘÍPRAVA NEMOVITOSTI


Přípravu nemovitosti do prodeje nebo k pronájmu považuji za jeden ze stěžejních kroků samotné prezentace. Jedním z hlavních motivů je zvýšit prodejní cenu nabízené nemovitosti, zaujmout co nejvíce potencionálních kupujících a vyvolat u nich zájem o prohlídku. U prodeje - v ideálním případě, kdy bude vážných zájemců více - vyvolám aukci a zvýšíme prodejní cenu. U pronájmů budete mít jako majitel nemovitosti na výběr z vyššího množství zájemců a společně vybereme toho nejlepšího dle nastavených požadavků.

Pravidelně se setkávám s inzeráty samoprodejců, kteří sami inzerují na bezplatných serverech a mnohdy jsem překvapen jakým způsobem někteří majitelé prezentují svoji nemovitost, často i v mnohamilionových částkách. Paradoxně tito prodejci chtějí prodat za co nejvyšší možnou cenu, ale na samotném začátku podcení to nejdůležitější - přípravu nemovitosti do prodeje, případně do pronájmu.

 

Možná se ptáte, proč je to tak důležité, ale odpověď je jednoduchá. Představte si, že Vy sami hledáte byt a máte domluvené 2 prohlídky dvou na první pohled stejných bytů, stejné dispozice, velmi podobného stavu i vybavení kuchyně a koupelny a oba jsou v jednom bytovém domě za podobnou cenu.

Do prvního bytu půjdete s realitním makléřem, který majitelům pomohl s přípravou bytu a zároveň doporučil, jak byt připravit na samotnou prohlídku. Byt byl nedávno vymalovaný, celkově je uklizený a čistý, voní zde svíčky nebo čerstvě uvařená káva, na stole jsou květiny, v bytě je pouze pár dekorací a obrazů a nevidíte zde žádné osobní věci majitelů, kteří navíc v době prohlídky v bytě nejsou přítomni. Celkový dojem z tohoto bytu bude zřejmě velmi dobrý. Makléř Vám po prohlídce předá veškeré materiály k bytu, včetně fotek, půdorysů a veškerých informací o lokalitě, ve které se byt nachází, abyste se mohli v klidu rozhodnout a promyslet si svoji životní investici. Také Vám doporučí svého prověřeného hypotečního poradce, který Vám pomůže s financováním. Samozřejmostí je špičkový právní servis, kdy se veškeré smlouvy připravují na míru konkrétní nemovitosti.

Po té jdete na prohlídku druhého bytu, který si majitelé prodávají sami a o přípravě nemovitosti netuší vůbec nic. Po vstupu do bytu již ve dveřích zakopnete o krabice, které se tam povalují, v kuchyni je plno neumytého nádobí, v obývacím pokoji je sušák s čerstvě vypraným prádlem a všude se povalují hračky, oblečení a plno jiných osobních věcí. V koupelně jsou všechny odkládací plochy obsazené všemi možnými hygienickými potřebami a úklidovými prostředky. Celý byt je plný hraček dětí, které zde po celou dobu prohlídky pobíhají a ruší nejen Vás, ale i rodiče, kteří hledají poslední vyúčtování za energie. Malováno zde nebylo několik let a je vidět, že majitelé si s úklidem a údržbou bytu příliš starostí nedělají. Jaký bude Váš dojem z tohoto bytu? Navíc majitelé Vám sebou domů žádné dokumenty nedají, hypotečního poradce neznají a kupní smlouvy se chystají stáhnout z internetu

Za který byt byste byli ochotni zaplatit více peněz? A i kdyby se Vám z nějakého důvodu více líbil druhý byt, nebo byste chtěli ušetřit, svěřili byste své milionové úspory někomu, kdo si o kupních smlouvách přečetl na internetu?

Možná Vám přijde, že u druhého bytu zbytečně přeháním, ale tento stav je u většiny samoprodejců běžný, někteří sice zrovna nesuší v době prohlídky doma prádlo, ale protože prohlídek s kupujícími mají hodně, času málo, chodí do práce, musí vyzvednout děti ze školky, nakoupit, tak jim prostě na úklid a přípravu bytu čas nezbývá. Ve výsledku svůj byt prodají za nižší cenu, než by ve skutečnosti mohli.

Takže pokud chcete prodat za co nejvyšší cenu vaši nemovitost, je třeba ji připravit do prodeje. Nejedná se pouze o základní úklid, ale o kombinaci několika kroků, které pro vás zařídím a pomohu s jejich realizací.

Jedním z těchto důležitých kroků je homestaging