Jak v jednoduchosti poznáte, že prodej nemovitosti nejde úplně podle plánu? Aktuálně na realitním trhu, kdy je poptávka silnější než nabídka, platí pravidlo tří měsíců. To znamená, že za tři měsíce byste měli bez problémů prodat běžný byt. Pokud tedy postupujete správně. Rodinný dům většinou zabere dvojnásobný čas = šest měsíců. Pokud už vám prodej bytu nebo domu trvá déle, bez větší odezvy, udělali jste někde chybu. A tohle jsou ty nejčastější z nich.
1. Přepálili jste tržní cenu nemovitosti
Aktuálně svou nemovitost prodáte dráž než v roce 2023. O tom žádná. Mohou za to dostupnější hypotéky a nedostatek nemovitostí na trhu. Ale i když ceny bytů i domů stále rostou, není dobré to s výší cenovky přehánět. Pokud totiž následně zlevníte, o to hůře, když opakovaně, nezapůsobí to na případné zájemce vůbec dobře. Lepší strategií je nastavit přesnou tržní cenu nemovitosti, díky které seženete mnohem víc vážných zájemců. Následně vyhlásíte malou aukci = kdo dá víc, ten vaši nemovitost získá. Tohle je bezpečná a rychlá cesta k maximálnímu zisku.
TIP K PŘEČTENÍ: Odhad tržní ceny nemovitosti z vás udělá vítěze, nebo poraženého. Volba je na vás. Stanovení tržní ceny je alfou omegou každého prodeje nemovitosti. Buď vyděláte, nebo proděláte. Jiná možnost neexistuje.
Přesnou tržní cenou, která se uvádí v inzerátu, vám rád bezplatně spočítám. Stačí jen vyplnit jednoduchý formulář a já se vám do 48 hodin ozvu zpět:
2. Nemáte atraktivní fotografie nemovitosti
Inzerátem buď zájemce na prohlídku bytu či domu nalákáte, nebo navždy odradíte. Takhle jednoduše to funguje. Nejčastější chybou, kdy potenciálního zájemce ztratíte, jsou nekvalitní fotky z mobilu nebo z foťáku s malým objektivem. S tím velmi často souvisí i špatná příprava interiéru na focení – rychlý úklid opravdu nestačí. Zmizet musí vaše věci denní potřeby (kartáčky na zuby, rodinné fotky, …), byt/dům musí být perfektně uklizený, vymalovaný… a tak dále a tak dále.. V případě, že jde o prázdný pokoj, vyplatí se, když do něj rozmístíte alespoň základní nábytek. Nebo můžete využít virtuálního home stagingu.
TIP K PŘEČTENÍ: Virtuální home staging – zaujmete, i když prodáváte holobyt. Lidé nakupují očima. Potřebují vidět, jak může jejich potenciální domov vypadat. A holé místnosti v nich žádné kladné emoce rozhodně nevyvolají. Proto je tady virtuální home staging.
Konkurence na srealitách, facebookých skupinách a dalších kanálech je totiž veliká. A vy musíte jednoduše zaujmout. Navíc, takto atraktivně nafocené nemovitosti dokáží zvýšit prodejní cenu vaší nemovitosti o 10 až 15 %. A to nejsou malé peníze. Podívejte se na proměny interiérů před a po správné přípravě do prodeje.
3. Nezvedáte včas telefony
Pokud máte nastavenou správnou tržní cenu a vytvořený inzerát s atraktivními fotografiemi, začnou vám volat a psát zájemci. A může to být fakt frmol – telefony musíte zvedat, na smsky a zprávy na sítích svižně odpovídat, na zmeškaná volání volat co nejdříve zpět. Čeká vás spoustu dotazů, nátlaků na snížení ceny, plánování prohlídek, jejich realizace… no, je toho poměrně dost. A to vše musíte stíhat.
Zároveň je dobré si i vést záznamy o všech opravdových zájemcích. Ať víte, co potřebují k tomu, aby celý obchod dospěl k podpisu kupní smlouvy. Dobré je mít i v záloze kvalitního finančního poradce, abyste měli koho doporučit v případě potřeby hypotéky.
Jinak pokud vám nikdo nevolá/nepíše, nechte svůj inzerát na Srealitách posunout zpátky nahoru mezi aktuální – tzv. topování je běžnou součástí mých služeb a můžu jej doporučit i vám, pokud prodáváte na vlastní pěst. Jen si za to musíte na realitních serverech připlatit.
TIP K PŘEČTENÍ: Prodej rodinného domu – co vyžene cenu na MAXIMUM. Každý chce prodat svůj dům za maximum. Prodejní cenu ale ovlivňuje mnoho faktorů. Které konkrétně ji vyženou směrem nahoru a co ji naopak sráží? Tak o tom je tento článek.
4. Neřešíte včas právní vady
Ještě než začnete svou nemovitost vůbec inzerovat, mějte už vše připravené k podpisu kupní smlouvy. Ať pak sami celý proces nezdržujete. Nejčastějšími takovými „zdržovačkami” jsou právní vady, na které se přijde pozdě. Jejich řešení pak může zabrat několik týdnů, ale i měsíců. Takové zpoždění pak může být pro některé zájemce nepřijatelné a od koupě odstoupí. A mají na to právo, i když je podepsaná rezervační smlouva.
Stává se, že na nedořešené právní vady přijde dokonce bankovní odhadce, který prověřuje nemovitost vždy, když si kupující berou hypotéku. Jde např. i tyto právní vady:
- exekuce a věcná břemena
- špatně vyměřený pozemek
- chybějící příjezdová cesta
- černé stavby (garáže, kůlny a další přístavby)
TIP K PŘEČTENÍ: Právní vady nemovitosti. Odhalte tyto „kostlivce ve skříni” už před prodejem. Chcete prodávat nemovitost? Pak je vaší povinností zajistit její bezvadný právní stav. Pokud totiž na právní vadu narazí až kupující, zbývá většinou příliš málo času k jejímu vyřešení. Pokud vůbec řešit jde…
POZOR NA NOVINKU V NOVÉM STAVEBNÍM ZÁKONĚ
Podle nového Stavebního zákona musí mít každý majitel stavební dokumentaci, která odpovídá aktuálnímu stavu domu. Jinak vám hrozí pokuta až 400 000 Kč. Chybějící dokumentace se proto stává vážnou právní vadou při prodeji. Když nemáte aktuální stavební dokumentaci, musíte si sehnat aspoň tzv. pasport stavby.
Nechcete nic z toho řešit a přitom prodat za MAXIMUM?
Svěřte svou nemovitost profesionálovi ze Slaného. Ať už chcete svou nemovitost prodat, nebo pronajmout, se svým týmem vás budu jistit po celou dobu spolupráce tak, abyste rychle, bezpečně a bez starostí prodali/pronajali za NEJVYŠŠÍ možnou cenu.