Pronajímat byt prázdný nebo vybavený?

Pronajímat byt prázdný nebo vybavený?

Vlastníte byt, který chcete pronajímat, ale nevíte, jak ho vybavit nebo zda vůbec?

Rádi byste měli z pronájmu větší výnos, nebo se bojíte, že vám nájemník vybavení zničí. 

Nájemníci se dají rozdělit do několika skupin a každá z nich preferuje jiný typ bytu a jeho vybavení.

 

DŮVOD PRONÁJMU

V rozhodování o množství vybavení pravděpodobně rozhodne nejvíce to, z jakého důvodu byt pronajímáte. Zda jste byt koupili na investici, jde o dědictví, nebo se jen stěhujete do většího a byt chcete pronajímat s vybavením, které již nepotřebujete. Dalším důvodem může být finanční výnos, za plně vybavený byt dostanete vyšší nájemné, ale je třeba počítat s prvotní vyšší investicí do vybavení.

CÍLOVÁ SKUPINA

Je třeba si uvědomit na jakého nájemníka cílíte. V tom vám napoví velikost bytu nebo patro a zda je v domě výtah. Jednou ze zajímavých skupin jsou studenti, kteří upřednostní větší byt s více samostatnými pokoji, které budou vybavené nábytkem a spotřebiči, do kterých nebudou muset investovat. Naopak u rodiny s dětmi se dá předpokládat, že již nějaký nábytek a vybavení mají a nebude třeba byt plně vybavovat. Můžete také byt pronajímat vytíženému manažerovi nebo cizincům, kteří si potrpí na vyšší standard a designové vybavení bytu včetně doplňků. Tato skupina nájemníků si za vybavení ráda připlatí.

LOKALITA

S cílovou skupinou vám může pomoc také lokalita a skupina obyvatel, která zde bydlí. Pokud pronajímáte byt v centru města nebo nějaké velmi lukrativní čtvrti, kde bydlí movitější obyvatelé, je pravděpodobné že zde i nájemníci ocení pěkný a vybavený byt, za který si připlatí. Naopak, pokud pronajímáte byt na okraji města nebo například u velké továrny či výrobní haly, je pravděpodobné že nájemníci budou zaměstnanci těchto velkých podniků. Ti budou hledat byt s krátkou vzdáleností do zaměstnání a je pravděpodobné, že ocení prázdný nebo jen částečně vybavený byt, ale za přiměřenou cenu nájemného. Pokud je váš byt blízko vysokých škol, může být ideálními nájemníky několik spolužáků, kteří se na nájemné složí.

ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ

V dnešní době je velmi málo zájemců, kteří hledají k pronájmu holobyt bez kuchyňské linky nebo třeba bez finálních povrchů podlah. Pokud chcete zvýšit šanci, že svůj byt pronajmete dobře a rychle určitě doporučuji, aby pronajímaný byt měl kuchyňskou linku se spotřebiči, sporákem/varnou deskou, troubou a lednicí. Mezi další doporučené základní vybavení patří stůl a židle, sedačka nebo křesla v obývacím pokoji a alespoň jedna skříň.

NĚCO NAVÍC

Pokud chcete zvýšit standart vybavení bytu, v kuchyni by neměla chybět myčka nádobí, rychlovarná konvice nebo mikrovlnná trouba. V obývacím pokoji by pak neměl chybět alespoň základní nábytek pod televizi, knihovna a třeba menší komoda. Mezi vybavení navíc může patřit i pračka, ale na té se dá domluvit dodatečně, což mohu z mých zkušeností potvrdit.

Ložnici můžete vybavit i postelemi a matracemi, ale počítejte s tím, že někteří zájemci si budou chtít přivézt vlastní postele, nebo minimálně vlastní matrace z hygienických důvodů.

NADSTANDARTNÍ VÝBAVA

Jestli chcete své nájemníky opravdu hýčkat a jste ochotni zainvestovat do vybavení, ale zároveň i zvýšit nájemné, tak zde se otevírá prostor vaší fantazii. Byt můžete vybavit mnoho dalšími spotřebiči - televizí, audio systémem, sušičkou, vysavačem, žehličkou atd. Dále pak nábytkem do všech místností, stolky, posezení, skříně a mnohé další. Byt můžete vybavit designovým osvětlením, pěknými závěsy a třeba obrazy či jinými dekoracemi. Možností, jak pronajímaný byt zútulnit je v dnešní době hodně. Mezi luxusní vybavení může patřit i vířivka nebo sauna, kterou jsou ideálnější spíše k pronajímanému domu.

STYL VYBAVENÍ

Pronajímaný byt by měl být ideálně vymalovaný v jemných neutrálních odstínech, s moderním jednoduchým nábytkem. Zde opět záleží na lokalitě a typů nájemníka, ale decentně vymalovaný byt se pronajme dříve, než byt pestrý a kýčovitě barevný. Opět ze zkušeností mohu potvrdit, že nájemníci dávají přednost novějšímu modernímu nábytku, před starým masivním nábytkem ještě po babičce a dědovi. Pokud chcete váš byt pronajímat plně vybavený, můžete si zařizování bytu pozvat i bytového designéra, který celý interiér sjednotí, navrhne barvy i materiály, tak aby se budoucí nájemník v bytě cítil jako doma.

RIZIKA

S těmi je třeba také počítat. Čím více byt vybavíte, tím roste riziko, že nájemník něco z Vašeho vybavení rozbije a je třeba si dobře promyslet, zda požadované navýšení nájemného za vybavení se Vám v čase vrátí. Na druhou stranu u vybaveného bytu můžete požadovat větší jistinu (kauci) a navíc je nájemník povinný byt i jeho vybavení pojistit, takže případné škody by měla uhradit pojišťovna.

PRÁZDNÝ NEBO VYBAVENÝ?

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, doporučuji do prezentace bytu v inzerci nechat, alespoň základní vybavení, nábytek a pár drobných spotřebičů s tím, že na stupni vybavení bytu se domluvíte až s konkrétním zájemcem. Ale prezentovaný byt alespoň s částečným vybavením a několika dekoracemi bude na fotkách vypadat vždy lépe a přivede vám více zájemců, ze kterých si budete moc vybírat.

Během mé praxe se již několikrát stalo, že se majitel s nájemníkem dohodli, že majitel byt dovybavil např. pračkou, nebo postelemi s tím, že se dohodli na zvýšení nájemného. Pro nájemníka je to výhodné, protože již nemusí platit další tisíce za vybavení, které třeba ani po skončení nájmu nebude potřebovat a majitelovi se investice během určité doby vrátí zpět.

Zajímá Vás více? Pište mi, nebo volejte.

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho!

Víte jak stanovit výši nájemného? Můžete si to přečíst v dalším článku.

 

Stáhněte si zdarma

Stáhněte si e-book zdarma

zpracováním osobních údajů