Jak nastavit nájemné?

Jak nastavit nájemné?

Pokud jste se rozhodli, že budete pronajímat svoji nemovitost, tak jedna první z otázek bude výše nájemného a řekneme si, co vše cenu pronájmu ovlivňuje.

URČENÍ ORIENTAČNÍ CENY 

Pravděpodobně Vás jako první napadne podívat se na inzertní servery, ať už placené, zdarma nebo třeba ty, které nabízí pronájem bez realitní kanceláře. Projdete si pár inzerátů, naleznete ve vašem městě méně či více podobných bytů jako je ten váš a podle uvedených cen konkurenčních nabídek nejspíše určíte i výši nájemného vašeho bytu. Pokud cena splní zhruba Vaše očekávání, pokryje Vám náklady na hypotéku a zbyde ještě na fond oprav, budete nejspíše spokojeni. Další z možností, jak určit cenu bytu ve vaší lokalitě jsou cenové mapy, nebo se informujte u zkušeného makléře z vašeho města, který vám s nastavením ceny pomůže.

STAV DOMU I SAMOTNÉHO BYTU 

Při určování ceny je dobré přihlédnout i k tomu, zda byt je v cihlovém či panelovém domě, který již prošel revitalizací, nebo na ni teprve čeká, zda je v bytovém domě výtah, v kolikátém je byt patře, na jakou světovou stranu a také kam má výhled. Samozřejmě také záleží, zda samotný byt je po rekonstrukci, nebo má již své nejlepší léta odbydlená, stejně tak, zda byt pronajímáte prázdný, nebo vybavený. (na toto téma v následujícím článku)

LOKALITA

Velkou roli na příznivou cenu nájemného bude mít hlavně lokalita a dostupnost na zastávky městské dopravy, zda jsou v blízkosti školy, školky, dětská hřiště, obchody, lékaři a mnoho dalšího. Naopak například ubytovna, hospoda či herna s nonstop provozem, sklady či výroba, frekventovaná a rušná křižovatka apod. v blízkosti bytu si v konkurenční nabídce bytů budou muset získávat zájem u potencionálních nájemníků jiným způsobem. Například nižší cenou, nebo něčím navíc - především vlastnostmi nebo vybavením samotného bytu. Toto vše má vliv na kvalitu bydlení v dané lokalitě, a právě i na výši nájemného. To není úplně snadné v některých případech určit, tak abyste za svůj byt nechtěli příliš vysoké nájemné, nebo naopak zbytečně nízké.

SLUŽBY A POPLATKY

Další důležitou informací pro zájemce o pronájem bude orientační výše záloh a poplatků na energie a služby. Přestože, toto je do určité míry značně individuální záležitost, zejména u spotřeby vody a cenu za vytápění, je dobré znát alespoň průměrné částky za teplo, vodu a elektřinu na předpokládaný počet nájemníků. Nezapomeňte také na poplatky za odpad, internet, satelitní televizi a další.

REAKCE ZÁJEMCŮ

Zda jste cenu nastavili správně, do určité míry odpoví i zájem nájemníků během několika prvních dní, kdy Vám budou chodit desítky mailů a zpráv, budete mít plno telefonátů. To je známka, že nájemné, byt i lokalita jsou atraktivní a Vy budete mít dostatek zájemců, ze kterých si velmi pravděpodobně vyberete spolehlivého a spokojeného nájemníka. Pokud ovšem ohlasy zdaleka nesplňují Vaše očekávání a ozve se sotva pár zájemců za týden, kteří Vám slibují že za ně bude pravidelně platit „sociálka“, je něco špatně. Nemusí to být pouze o příliš vysoké ceně za pronajímaný byt, ale chyba může být i v nedostatečné prezentaci bytu, nezajímavém nebo příliš krátkém textu inzerátu či velkým nepořádkem v bytě na fotkách, který nikoho nezaujal.

Chtěli byste poradit, jak správně nastavit výši nájemného i u vaší nemovitosti? zavolejte mi nebo pošlete email, rád vám zdarma poradím.

Zajímají vás další témata o pronájmech? Například, zda pronajímat byt prázdný nebo vybavený, jak atraktivně byt připravit a prezentovat, jak vyfiltrovat vážné a prověřené zájemce a připravit kvalitní nájemní smlouvu a další?

Staňte se fanoušky mé stránky a další zajímavé články a témata ze světa realit vám již neuniknou.

Stáhněte si zdarma

Stáhněte si e-book zdarma

zpracováním osobních údajů